Ayaklara ve Bacaklara Zarar Veren Yazlık Ayakkabılar

Yaz aylarında ayakkabı seçmek konusunda daha özgürüz ancak sıklıkla tercih ettiğimiz ayakkabılar ayaklarımızda ve bacaklarımızda kalıcı hasarlara neden oluyor. İşte dikkat etmeniz gereken yazlık ayakkabılar:

yazlık ayakkabılar

Düz Tabanlı Sneakerlar

Düz tabanlı ayakkabılar ayaklarınız ve dizleriniz için çok zararlı. Özellikle her gün giyiyorsanız. Bu tip ayakkabılar alırken iç tabanlarına dikkat etmelisiniz. Ortopedik olanları seçmeye özen göstermelisiniz.

yazlık ayakkabılar:

Topuklu Terlikler

Bacaklarınızı uzun, bileklerinizi ince gösteren topuklu terlikler dengeyi sağlayabileceğiniz bağcıklara sahip olmadığı için yürümek için uygun değildir. Ayrıca topuk çatlağına neden olur.

yazlık ayakkabılar:

Espadriller

Oldukça rahat ve hafif olan espadriller ayağınızın nefes almasını sağlar. Ancak tabanları fazla düz olduğu için ayaktaki kavisi yeterince desteklemez. Bu yüzden uzun süre bu ayakkabıyla dolaşmamalısınız. Ortopedik tabanlar sizi bu sorundan kurtarabilir.

yazlık ayakkabılar:

Parmak Arası Terlikler

Parmak arası terliklerin de düz tabalı oluşu ayağınızdaki kavis açısından sağlıklı değil. Yürürken fazla kas gerilimi olacağı için ayağınız yorulabilir. Ayrıca parmak arasında nasıra neden olur. Bu tip terlikleri sadece ve sadece plajda giymelisiniz.

yazlık ayakkabılar:

Sivri Uçlu Ayakkabılar

Sivri uçlu ayakkabılar ayak parmaklarında kan dolaşımı problemlerine neden olur. Ayakların şeklinin değişmesi bacak kaslarında yük dağılımını değiştirerek kan dolaşımını durdurur ve varise yol açar. Ayrıca dar ayakkabılar ayaklarda bunyonu tetikler; sinirleri sıktığı için kronik ağrı sendromu görülebilir.

yazlık ayakkabılar:

Platform Ayakkabılar

Ayakta deformasyona ve lokomotif sistem bozukluklarına neden olur. Yürürken ayaklarınızı topuktan parmak ucuna doğru hareket ettirmelisiniz. Platform ayakkabı içinde ayak hareket etmez, kaslar çalışmaz ve bu da bacak kaslarına fazla yük binmesine neden olur.

Bir cevap yazın