Burun tıkanıklığına doğal çözümler

Burun tıkanıklığı grip, nezle, soğuk algınlığı, sebebiyle olabileceği gibi sinüs iltihabı alerji gibi önemli hastalıkların habercisi de olabilir. Piyasa da kullanılan burun spreyleri sizin için çözüm olabilir, fakat doğal çözüm arayanlar için de alternatifler mevcuttur.

Nem 

Nemli hava burun tıkanıklığına iyi gelir. Odanızda kaloriferin üstüne koyacağınız bir bardak su havanın nemini koruyacaktır. Burun tıkanıklığına çözüm olabilir.

Tuzlu Su 

Okyanus suyunun burun tıkanıklığına iyi geldiği bilinir fakat elde etmesi zordur. Ilık bir bardak suya 1 çay kaşığı tuz ilave edip burnunuzu temizleyebilirsiniz.

Zeytinyağı

Burnunuza damlatacağınız bir kaç damla zeytinyağı tıkanıklığı alıp götürecektir.

Elma Sirkesi

Bir bardak ılık suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesini ekleyip bu karışımı burnunuza çekip temizleyebilirsiniz.

Zencefil Çayı

Zencefil toz şeklinde veya kök şeklinde aktarlarda bulunabilir. 2 bardak suyu kaynatın 2 tatlı kaşığı zencefil tozu koyun eğer kök şeklinde almışsanız avuç içi kadar bir parçayı dilimleyerek ekleyin 10 dakika bekletip süzün 1 bardağını için 1 bardağını da bez yardımıyla burnunuza sıcak su kompresi yapın.

Lavanta Çiçeği

Bir tutam lavanta çiçeğinin yapraklarını kaynamış su içinde 10 dakika kadar demleyin karışımı süzün suyunu hastalık boyunca her saat başı burnunuza çekin.

 

Bir cevap yazın