Çocukla cinsellik konuşmanın 9 kuralı

Ebeveynlerin en zorlandığı konulardan biride çocuğuyla cinselliği konuşmak. Gerek geçmiş öğretiler gerek ne diyeceğini tam olarak bilememek yanlış bilgilendirmeye yol açıyor. Çocukla cinsellik konuşmanın 9 altın kuralı gelin bunlara hep birlikte bakalım.

Cinselliği Konuşmaya Erken Başlayın

Küçük çocuğunuza burnunun, ağzının yerini öğretirken cinsel organlarının yerinide öğretin.

Cinsellik Sadece Bedenle İlgili Değildir

Çocuklar cinselliğin sadece bedenleri ile olmadığını öğrenmelidirler. Cinsellikle birlikte sevgiyi de anlatın. Bu şekilde öğretmek çocuğunuza gelecek deneyimleri için olumlu zamanlama ve doğru eş seçimi yapabilme şansı verir.

Cevaplarınızı Olabildiğince Basite İndirin

Kısa ve basit yaşına uygun bir şekilde cevaplayın sordukları sorulara fazla cevap vermenize gerek yoktur. Dokunmanın türlerini anlatın. Çocuk sarılmanın hoş bir davranış olduğunu bilmelidir, ama arkadaşlarına ne şekilde dokunmasının uygun olacağını öğrenmelidir.

Cinsellik Hakkında Kendi Tutumlarınızı Keşfedin

Kendinizi rahat hissetmiyorsanız konu ile ilgili bir kitap okuyabilir, yada biriyle paylaşabilirsiniz. Bunu çocuğunuza açıklayın benim annem babam benimle bu konuda konuşmazdı. Ama senle her konuyu konuşmak istiyorum. Lütfen gelip sor bilmesem de araştırıp öğrenirim.

Sakin ve Rahat Olun

Çocuğunuz en tuhaf soruyu sorduğunda ona sakin bir şekilde merakına saygı duymak gerekir. Onu susturur konuşmaktan kaçınırsanız görsel kaynakların yargılarını benimseyecektir.

Sorularını Yargılamayın

Çocuğunuzun sorusu ne olursa olsun. Bunu nereden öğrendiğini sorgulamayın. Siz onun en güvenilir kaynağı olmalısınız.

Mahremiyeti Öğretin

Çocuğunuza kapınız kapalı olduğunda girmeden önce vurması gerektiğini öğretin sizde onun kapısı kapalıyken aynısını yapın.

Cinsel Organların İsimlerini Değiştirmeden Öğretin

Çocuk Söyleye bildikten sonra cinsel organlara isim takmak anlamsızdır. 3 yaşından sonra doğru anatomik isimlerini öğrenirse çocuk utanmadan bu isimleri kullanmayı öğrenir.

Konuşma Fırsatları kullanın

Karşılaştığınız olaylar sizin için konuşma fırsatı olabilir. Kardeşin dünyaya gelmesi, yada ev hayvanlarınızın yavrularının olmasının ardından konuşabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın