Dış Görünüşü Etkileyen 10 Alışkanlık

Gün İçerisinde farkına varmadan birçok eylemi alışkanlık haline getirmişizdir. İlk bakışta zararlı görünmeyen bazı alışkanlıklarımızın olumsuz etkileri gün geçtikçe artar. İşte o alışkanlıklar…

Bilgisayar Başında veya Ders Çalışırken Elleri Yüze Dayamak

Bilgisayar karşısında yorgun hissetmeye başladığınızda ellerinizi çenenize veya yüzünüze götürüp dayanak yapma ihtiyacı duyarsınız, ancak bu oldukça tehlikelidir. Alt çene kemiği ile gırtlak arasında yer alan dil kemiği zarar görmesine neden olur.

Bacak Bacak Üstüne Atmak

Varisleri olanlar için zararlı bir pozdur. Çünkü bacak bacak üstüne atmak kan akışını engeller sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

Güneş Kremini Sadece Yüze Sürmek

Güneş kremini sadece yüze sürmek yeterli değildir. Yaşlandıkça ciltte hasarlara karşı duyarlılık artar. Tam bir cilt bakımı için yüzümüze baktığımız kadar göğüs ve boyun bölgelerinede dikkat etmeliyiz.

Saçınızı Banyo Sonrası Taramak

Banyodan sonra saçları taramak saçlarınız için zararlı olabilir. Bunun nedeni ıslak saçların kuru saçlardan daha çok savunmasız olması ve dikkatsizce tarandığından saçlara zarar vermesi yani saçlarınız kaçınılmaz olarak kırgınlaşacaktır. Saçlarınızın güzelliğini korumak için onları havluyla nazikçe kurulayın ve doğal olarak kurumasına izin verin. Kuruduktan sonrada diplerden başlayarak saçınızı tarayın.

Uyumadan Önce Cep Telefonlarıyla Vakit Gçirmek

Cep telefonundan yansıyan mavi ışık uyku saatlerini bozabilecek melatonin hormonunu baskılayabilir. Bunun peşinden  bağışıklığınız zayıflayabilir. Endokrin sisteminde problemler çıkar.

Ardı Sıra Televizyonda Film vb. İzlemek

Mavi ışık derini alt katmanlarına ulaşıp cilde destek ve esneklik sağlayan önemli iki protein olan kolojeni yok edici enzimler üremesine yol açar. Bunun sonucunda cildiniz erken yaşlanır, cilt lekeleriniz artabilir.

Kaşlarınızı Aldıktan Sonra Makyajınızı Derhal Yapmayınız

Kaşlarınızı aldıktan sonra köklerde enfeksiyon riski artar. Bu nedenle ardından yapılacak makyaj bu durumu kötüleştirebilir. Cımbız ve makyaj malzemeleriyle daha da çok artar bu yüzden 2 haftada bir makyaj malzemelerini temizleyip yıkamaya özen gösterin.

Yağlı Cildi Pudra İle Kapatmak

Parlayan T bölgenizi pudralamak her zaman doğru olmayabilir. Cildiniz yağlı iken bunu yapmak gözenekleri tıkar sivilcelerin artmasına neden olur. İlk olarak aşırı miktardaki yağın özel leke kağıdıyla alınması gerekir, sonra cildinize pudra sürebilirsiniz.

Sakız Çiğnemek

Sürekli sakız çiğnemek çene yapınızın bozulmasına sebep olabilir. Ağız köşelerinde kırışıklıklara da neden olması da olası. Bu yüzden sakızlarınızı kalın ve sert değil ince sakızları tercih edebilirsiniz.

Sıcak Suda Duş Almak

Çok sıcak bir banyoyu stresli günün ardından tercih edebilirsiniz. Ancak su sıcaklığını iyi ayarlamak şart aksi taktirde cildinizde tahriş, kuruluk, enfeksiyon ve kaşıntı gibi sorunlar boy gösterir.

 

 

Bir cevap yazın