Göz Seğirmesi Neden Olur ?

Göz seğirmesi göz kapaklarında gelişen ani ve kısa süreli spazmlar nedeniyle ortaya çıkar. Görmeyi etkilemez bir kaç dakika sürer, ve geçer. Dışarıdan görülmez ve görünüşü etkilemez.

Göz Seğirmesinden Hızlı Bir Şekilde Kurtulmak İçin Şunlara Dikkat Edin

1.  Yeterli sürede ve kaliteli uykuya önem verin.

2. Kardiyo yapın.

3. Gevşeme ve germe egzersizleri yapın.

4. Kahve ve çay tüketimini azaltın.

Yoğun Çay ve Kahve Tüketimi Göz Seğirmelerini Tetikleyebilir

Keyif için içilen çayın ve kahvenin 3-4 fincanı geçmemelidir. Yorgun ve stresli zamanlarda daha fazla içilmektedir. Buda göz seğirmelerini arttırabilir.

Hırslı ve Stresli kişilerde Daha Çok Görülüyor

Göz seğirmesi aktif hayatın içinde hırslı mücadeleci ve stresli genç erişkinlerde görülür. Ruhsal ve bedensel aşırı yorgunluk en önemli göz seğirmesi arasında yer alır.

Dışarıdan Görünüyor mu Endişesi de Atakları Tetikliyor

Bazen göz seğirmesi günler hatta haftalarca sürebilir. Sosyal hayatınızı etkilemeye başlar. Acaba dışarıdan görünüyor mu endişesi yaşanır. Bu endişe strese katkıda bulunuyor. Seğirme birkaç haftadan uzun sürüyorsa göz doktoruna muayene olmanızda fayda var.

Seğirme Görmeyi Azaltacak Seviyeye Gelebilir

Uzun süren göz seğirmesi can sıkıcı olabilir, ve uzun dönem yüzdeki diğer kasların kasılmasıyla iki gözü kapatarak ve görmeyi azaltacak seviyeye ulaşabilir. 40 yaş üzerindeki kadınlarda ortaya çıkan bu durum ilerleyici olabilir ve tedavi gerektirir. Göz kapaklarındaki kas spazmı bazı nörolojik hastalıkların da belirtisi olabilir.

Botoks İle Tedavi Edilebilir

Göz seğirmesi sıklıkla botoks enjeksiyonlarıyla düzeltilir. Kozmetik olarak yüz ve göz çevresinde ki kırışıklıkları tedavi etmek amacıyla kullanılan botoks uzun yıllardır göz doktorları tarafından da kullanılıyor. Göz çevresinde ki kaslara uygulanan anestezik krem sürüldükten 10-15 dakika sonra yapılır. Etki bir kaç gün içinde kendisini gösterir ve birkaç ay sürer.

 

Bir cevap yazın