Parmak Arası Terlik Giymenin Zararları

Yazın en çok giymeyi tercih ettiğiniz parmak arası terliklerin sağlığınızı tehdit ettiğini biliyor muydunuz?

parmak arası terliklerin

– Bacaklarda, dizlerde ve kalçalarda şekil bozukluklarına neden olabilir.

– Parmak arası terlikler rahat gibi görünebilir ancak bu terlikler ayaklara destek sağlamamaktadır.  Çünkü parmak ortasında tutan bantı dışında ayakları kavrayan bir yanı yoktur. Bu da ilerleyen zamanlarda ayak kaslarına ekstra yük getirir.

parmak arası terliklerin

–  Parmak arası terlikleri diğer ayakkabılara oranla daha az kuvvetle basılır. Bu durum sonucunda alt bacak ağrıları, ilerleyen zamanlarda ise topuk dikeni rahatsızlıklarına neden olabilir

parmak arası terliklerin

–  Uzmanlar bu terlikleri özellikle şeker hastası olanlara kesinlikle tavsiye etmiyorlar. Çünkü bu terlikleri giydiğinizde ayaklarınızın yaralanması ve enfeksiyon riski çok fazla olabiliyor. Özellikle şeker hastaları bu tür terlikleri giyerken bir kere daha düşünmeliler.

parmak arası terliklerin

– Yazın sıcak havalarda genellikle açıkta kalan kısımlarımıza güneş kremi sürmeyi ihmal etmiyoruz. Ancak ayaklarımızı güneşin UV ışınlarından korumayı unutuyoruz.  Güneşin zararları ışınları ayaklara temas ettiğinde cilt kanseri tehlikesi baş gösterebilir.

Çünkü ayak kısımları güneş ışınlarını dik olarak alır.  Parmak arası terlik giyiyorsanız koruyucu kremi ayaklarınıza da sürmeyi ihmal etmeyin.

 

Bir cevap yazın