Perma Yaptırmanın Zararları

Perma, uzun süre kıvırcık saçlara sahip olmanızı sağlayan işlemdir. En az 1 saat ısıya maruz kalır. Değişiklik yapmak isteyenler için iyi fikir olsa da saçınız için oldukça zararlıdır.

perma

Saç Tellerinin Eğilip Bükülmesi

Perma yaptırdığınız zaman saçlarınız çok fazla ısıya ve kimyasala maruz kalır. Bu da saçın bükülüp incelmesine sebep olur. Daha kötüsü ise saçlarınızı taradığınız da daha fazla dökülür.

perma

Saçların Seyrekleşmesi

Yanma ile gelen yan etkilerden biride saçın seyrekleşmesidir. Uzun süre perma yapılan saçlar eskisi kadar sağlıklı olmaz. Yeni çıkan saçlarda zayıf ve ince olur. Bu da güçsüz görünmesine neden olur.

perma

Kafa Derisi ve Kulak Yanması

Perma, birçok kimyasal içerir. Bu da Cilde zarar verir. Uzun süre tutulan perma saç derisinde ve kulağın üstünde yanmalar olabilir.

perma

Kafa Derisi Enfeksiyonuna Sebep Olabilir

Perma yaparken saç derinizdeki folikülerin açılmasına sebep olabilirsiniz. Bu da enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Kıl folikülleri ağrılı ve kaşıntılı enfeksiyonlara dönüşür. Sivilceye benzeyen bu enfeksiyon, daha ağrılı da olabilir.

perma

Saç Uçlarının Kırılması

Perma süresi genellikle ilk saç uçlarını etkiler. Saç köklerinin zarar görmesi saç gelişimini de etkiler.

perma

Saçların Elektriklenmesi

Perma kullananlarda daha sık görünür. Belli sayılarda oluşan elektriklenme normaldir. Git gide fazlalaşıyorsa bu da saçlarınızın kırılıp inceldiğini gösterir.

perma

Hormon Dengesini Bozması

Perma ile hormonlar arasındaki ilişki net bir şekilde belirtilmemiştir. Ama hamileyken ve menopoz dönemin de kullanılmaması gerektiği söyleniyor. Perma ile hormonların da pek iyi anlaştığı söylenemez bu da aklınız da bulunsun.

perma

Fibroid Tümör Lifine Neden Olması

Perma yapmanın tümör gelişimine sebep olabileceğini gösteren bazı bulgular vardır. Fibroid tümörü ağır ve ağrılıdır; rahim ve yumurtalıkta gelişir.

Bir cevap yazın