Saç Derisindeki Sivilcelerin Nedenleri

Saç mantarı
 Tinea adı verilen bir mantar türünün ciltte enfeksiyona neden olması sonucu deride kırmızı ve yuvarlak sivilceler oluşur. Saç mantarı oldukça hızlı büyür. Yayılmasını engellemenin tek yolu hemen teşhis etmek.
Saç mantarları genellikle acı verir ve ciddiyetine bağlı olarak iltihapla dolu olabilir.

Kıl kökü iltihabı
Saç köklerinde iltihaba neden olur ve çok acır. Saç uzarken dış bir faktörden dolayı enfeksiyon kapar. Tedavi edilmediğinde ciddi enfeksiyona ve acı verici sivilcelere neden olur. İlerlemesi durumunda saçkıran meydana gelir. Saç derisinde ve saç köklerinde kalıcı izler bırakır. O bölgede bir daha saç büyümez. Tedavi edilmesi için erken müdahale gerekmektedir.

Kaynak ve saç örgüsü
 Çoğu doktor, saç derisinde meydana gelen kaşıntılı sivilcelere kaynak ve sıkı saç örgülerinin neden olduğunu söylüyor. İkisi de saç dökülmesini tetikliyor. Saç dökülmesi ise saç derisinde  yaralar bırakarak enfeksiyona yol açıyor.

Hormonal değişiklikler
 Bütün vücutta sivilce problemine neden olduğu gibi saç derisini de etkileyebiliyor. Yüzünüzdeki sivilcelere müdahale ettiğiniz gibi saç derisinde çıkanlara da mutlaka müdahale etmelisiniz.  bu sorunla sık karşılaşıyorsanız anti-akne şampuan kullanabilirsiniz.
Hormonal değişikliklere bağlı kırmızı sivilceler tehlikeli değil ancak iltihap varsa enfeksiyona yol açabilir.

Bir cevap yazın