Uyku ile ilgili yanlış bilinenler

Kulaktan kulağa yayılan ve doğru sayılan yanlış bilgiler işte gelin hep birlikte bakalım.

Yanlış :

Sağlıklı uyku 8 saat olmalı

Doğrusu :

Toplumda en çok hatalı bilgilerden biri sağlıklı uyku 8 saat olması gerektiği sanılanın aksine sağlıklı uyku kişiden kişiye değişir. Bu süreyi değiştirmek çok mümkün değil eğer gece uykunuz sağlıksızsa sık bölünüyorsa kuşkusuz geçirdiğiniz süre uzayacaktır. Bu da bir uyku bozukluğunun belirtisidir.

Yanlış :

Akşam içeceğim bir fincan kahve uykumu bozmaz

Doğrusu :

Kahve ve çayda bulunan maddeler uykuyu başlatan beyin hücrelerini olumsuz etkiliyor. Uykuya geçişimizi zorlaştırıyor. Kahve, çay , enerji içecekleri ve kafein içeren maddelerin etkileri 6 saate kadar uzayabiliyor. Öğlen içtiğiniz kahve yada çay gece uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

Yanlış :

Az uyumak daha iyidir

Doğrusu :

Az uyumak beynimizin uykuda yapabildiği bazı işlevleri yapmasını engelliyor. Az uyumak öğrenmede ve kavramada da zorluk getirir. Uyku ve uyanıklılık döngüsü çok önemli yetersiz uyumak kilo alımıyla sonuçlanıyor.

Yanlış :

Uyku apne sendromu aşırı kilolu kişilerin hastalığıdır

Doğrusu :

Uyku apnesi aslında her yaşta ve kiloda görülebilir. İlerlemiş olan hastalar çoğunlukla kilolu oluyorlar. Ama kilolu oldukları için hasta değildirler. Aksine hasta oldukları için kiloludurlar.

Yanlış :

Gece uyumadığım için gündüz uyumalıyım

Doğrusu :

Bu kesinlikle yanlış bir bilgi insan beyni gece uykuya gündüz uyanıklık için hazırdır. Gece uyumayan kişi gündüz uyuması bir sonraki geceyide uykulu geçirmesine neden oluyor.

Yanlış :

Gece geç yatarsam sabah geç kalmalıyım

Doğrusu :

Sağlıklı uyku için en önemli şartlardan biri kalkma saatini sabitlemektir. Gece kaçta yatılırsa yatılsın sabah aynı saatte kalkmak sonraki gece sağlıklı uyku olması için önemlidir.

Yanlış :

Yatmadan önce ne kadar yorulrsam , o kadar iyi uyurum

Doğrusu :

Yatağa ne kadar yorgun gidilirse uyumak o kadar zorlaşır. Bu nedenle yatmadan birkaç saat önce ağır fiziksel işlerden uzak durulmalı yatağa dinlenmiş olarak girmek uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Yanlış :

Yatakta kitap okumak, televizyon seyretmek uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Doğrusu :

Yatakta kitap okumak, televizyon seyretmek sanılanın aksine uykuya dalmayı zorlaştırır. Bu aktiviteleri yatak dışında hatta başka odada yapmak sadece uyku için yatağı kullanmak gerekiyor.

 

 

Bir cevap yazın