Varislere iyi gelen ipuçları

Varis problemi özellikle bahar ve yaz aylarında daha rahatsız edici bir problem haline gelir. Varisleri iyi gelen ipuçları şunlardır.

Serin Kalın

Aşırı sıcak bacaklarda ki toplar damarları genişletir. Ağrıya yol açar, gözenekli kumaşlardan yapılmış bol veya rahat kıyafetler giyerek vücudunuzu serin tutmaya çalışın.

Susuz Kalmayın

Gün içinde çok fazla su veya sıvı tüketerek vücudunuz serin kalacaktır. Unutmayın ki yetersiz sıvı kanınızı koyulaştıracak ve bacaklarınızda pıhtı oluşma tehlikesini arttıracaktır.

Hareketsiz Kalmayın

Yüzme veya yürüme gibi aşırı zorlayıcı olmayan egzersizler düzenli yapıldığın da baldır kaslarınızı çalıştıracak ve bacakta ki dolaşımı iyileştirecektir. Eğer işte ve evde çok oturmak zorundaysanız 30 dakika da bir ayağa kalkın gezinin gün içinde bunu düzenli yapınca bacaklarınızda ki basıncı azaltacak ve dolaşımı hızlandıracaktır.

Topuklulardan Uzak  Durun

Baldır kaslarının iyi çalışması bacaklarda ki kirli kanı temizlemek için akciğerlere doğru taşımasını sağlar. Yüksek topuklu ayakkabılar ise bu kasları hareketsiz kılar. Düz ve ortopedik ayakkabılar giymeye çalışın.

Basınçlı Çoraplar Giyin

Çok farklı renk ve desenlerde bulabilmek olasıdır. Bacağın havalanmasını engellemezler. Ayak bileği düzeyinde daha fazla basıncın yukarı doğru çıktıkça azalacak biçimde üretilmeleri sayesinde kademeli basınç özelliği taşır. Kademeli basınçlı bir çorabı asla ezbere almayın.

Yanmak Yerine Suni Bronzlaştırıcı Kullanın

Eğer varis tedavisi görmediyseniz güneş altında yanmaya çalışmayın. Bronz bir bacağa sahip olayım derken sorununuzu kötüleştirebilirsiniz. Bu işi kozmetik bronzlaştırıcılarla sağlayın.

Bacaklarınızı Yüksekte Tutun

Oturduğunuz zamanlarda varislerin olumsuz etkilerini azaltmak için bacaklarınızı yüksekte tutmanızda fayda vardır.

Gıdaya Dikkat Edin

Tuz tüketimi azaltmanız ve fazla kilolarınızdan kurtulmanın bacaklarınıza binen ağırlığın hafiflemesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın