Alışveriş Merkezlerinin Gizli Gerçekleri

Alışveriş merkezleri birçok insan için vaktin nasıl geçtiği anlaşılamayan yerlerden biri. Fakat alışveriş merkezlerinin zaten bunun için tasarlandığını biliyor muydunuz? İşte alışveriş merkezlerinin gizli gerçekleri…

alışveriş merkezlerinin gizli gerçekleri

Kasa Yerlerinde Raf Bulamazsınız

Alışverişte fark etmeden alınan gereksiz ürünler, en çok kasada fark edilir. Ürünü geri çıkarma ihtimalini düşürmek içinse marketler, kasanın önüne raf koymazlar. Bunun yerine göreceli daha gereksiz, marketi dolaşırken gözden kaçırabileceğiniz küçük ürünlerle doldururlar.

alışveriş merkezlerinin gizli gerçekleri

Rahatsız Koltuklarda Yemeğinizi Daha Hızlı Yersiniz

Alışveriş merkezlerindeki yemek bölümleri, alışverişten yorulan insanların bir şeyler atıştırırken rahat edememesi için planlanmıştır. Çünkü böylelikle yemeğinizi hızlı yersiniz ve hiç vakit kaybetmeden alışverişinize kaldığınız yerden devam edersiniz.

alışveriş merkezlerinin gizli gerçekleri

Camlara ve Saatlere Yer Yoktur Çünkü Vakit Nakittir

Hiç dikkat ettiniz mi? Alışveriş merkezlerin etrafı genelde camsız duvarlarla çevrilidir. Aslında bunun mimarinin de dışında bir sebebi var: Size zamanın nasıl geçtiğini unutturmak. Aynı şekilde hiçbir yerde saat de bulamazsınız. Böylece sonsuza kadar alışveriş yapsanız, fark etmeyebilirsiniz.

alışveriş merkezlerinin gizli gerçekleri

Kendinizi Rahat Hissettiren Dükkanlarda Daha Fazla Durursunuz

Alışveriş merkezlerinin koridorları daha hareketli olsa da dükkanların içinde çalan müzik her zaman daha rahatlatıcı, kokuları daha yatıştırıcıdır. Bunun sebebi size  kendinizi huzurlu hissettirip o alanda daha fazla zaman geçirmenizi sağlamak.

alışveriş merkezlerinin gizli gerçekleri

Deneme Kabinlerindeki Aynalar Her Zaman Daha Güzel Gösterir

Çok üzücü ama maalesef mağaza aynaları kişileri normalden daha uzun, fit ve kusursuz gösteren ışıklarla çevrili. Bu kalp kırıcı hile ile haklı olarak daha çok ve daha hevesli alışveriş yapılması bekleniyor.

alışveriş merkezlerinin gizli gerçekleri

Reyondaki Sebze ve Meyveler, Olduğundan Daha Sağlıklı Görünür

Tıpkı deneme kabinlerinde olduğu gibi sebze reyonlarındaki ışıklarda da sebze ve meyvelerin daha sağlıklı görünmesi için oynama yapılıyor.

alışveriş merkezlerinin gizli gerçekleri

Mağazalardaki Aynalar, Özgüveninizi Manipüle Ediyor

Mağazaların koridorlarında bulunan aynalar, satışta gerçekten etkili bir yöntem olarak görülüyor. Çünkü iyi görünmediğini fark eden müşterileri, hiç aklında yoksa bile alışveriş yapmaya itiyor.

alışveriş merkezlerinin gizli gerçekleri

Meyve Suyu Reyonlarındaki Boşlukların Sebebi Var

Meyve suyu reyonlarında boş kalan raflar, tahmin ettiğiniz gibi aslında ürünün satıldığını göstermiyor. Market sizin bu şekilde düşünmenizi istiyor. O boşlukları oluşturan aslında market çalışanları.

 

Bir cevap yazın